jak wygląda przyrost powierzchni magazynowej w Polsce

W działalności niemal każdej firmy niebagatelną rolę odgrywają powierzchnie magazynowe. Odpowiednie zaplecze umożliwia nie tylko składowanie, ale też sprawną logistykę towarów, czy to produkowanych, czy obracanych. Rozwój firmy wymusza nie tylko zbudowanie magazynów o odpowiednich parametrach, ale też często ich dalszą rozbudowę. Polska i Europa Środkowa należą do najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie, a tym samym rośnie w tym regionie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i logistyczne. O coraz to kolejnych inwestycjach w hale i magazyny można regularnie przeczytać w branżowych mediach, a Polska jest nie tylko krajem, gdzie stawia się wiele tego typu konstrukcji, ale też nie brak jest u nas firm firm oferujących wznoszenie hal, magazynów i innych obiektów służących logistyce.

Firmy wynajmują coraz więcej powierzchni w parkach logistycznych

W zależności od preferencji, firmy mogą albo zbudować hale na swój wyłączny użytek, albo skorzystać z oferty licznych parków logistycznych. W ten drugi sposób postąpiła firma Komputronik, dystrybutor sprzętu komputerowego i innych artykułów, działający w branży e-commerce. Dynamiczny rozwój firmy, w tym poszerzenie oferowanego klientom asortymentu, powoduje, że niezbędna jest jej większa powierzchnia magazynowa.

Komputronik będzie korzystał z usług parku logistycznego w podpoznańskich Komornikach. Firma szacuje, że do 2025 roku będzie potrzebować łącznie 30 tysięcy m2 powierzchni magazynowej. Do prawidłowego funkcjonowania niezbędna będzie też część biurowa.

Parki logistyczne też się rozrastają

Efektem zwiększonego zapotrzebowania na budynki takie, jak hala magazynowa w mk logistic park kraków o całkowitej powierzchni 30 000 m2, jest rozwój centrów logistycznych. Jednym z podmiotów, który właśnie będzie powiększał powierzchnię do wynajęcia jest firma Panattoni Development Europe, która jest właścicielem parku logistycznego w Sosnowcu. Do połowy października tego roku Panattoni Park powiększy się o kolejną halę magazynową, którą wbuduje firma Mirbud. Wartość inwestycji przekracza kwotę 50 milinów Euro.

Hala magazynowa z zapleczem socjalno-biurowym dla Lafarge Cement

Wiele zakładów przemysłowych potrzebuje mieć dostęp do wysokiej jakości hal magazynowych i dysponować nimi na wyłączność. Dzieje się tak szczególnie, gdy muszą się one znajdować w sąsiedztwie innych obiektów danej firmy. Dla przykładu, już wkrótce własnością spółki Lafarge Cement stanie się hala magazynowa dla Zakładu Produkcji Grysów i Mieszanek Wapiennych w miejscowości Wapienno w gminie w Barcin, w województwie kujawsko-pomorskim. Zaplanowana tam powierzchnia magazynowa będzie mieć kubaturę ponad 55 tysięcy m3. Halom towarzyszyć będzie cześć socjalno-biurowa.

Magazyn o podobnej kubatura stanie w Siemianowicach Śląskich na zlecenie firmy J.B.P. Polska. Powierzchnia magazynowa przy ul. Rozwojowej będzie mieć kubaturę 57 tysięcy m3.

Powierzchnia magazynowa w innych krajach Europy Środkowej

Nie tylko Polska jest miejscem dynamicznego wzrostu powierzchni logistycznych w postaci magazynów i hal magazynowych. Takim krajem jest również Rumunia. Firma logistyczna Raben, która działa również na polskim rynku, inwestuje tam w magazyny tranzytowe, a najnowszy magazyn stanie w mieście Cluj-Napoca. To bardzo ważna dla firmy lokalizacja na trasie łączącej Rumunię z Węgrami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *