wrocławski rynek latem

Wrocław staje się jednym z czołowych miast Polski. I to czołowym pod wieloma względami. Jest to miejsce o bogatej historii, to miejsce, gdzie już teraz dobrze się mieszka, a jak przewidują specjaliści, będzie jeszcze lepiej w przyszłości. Dobrą opinię o swoim mieście wyrażają sami wrocławianie, goście je odwiedzający jak i specjaliści od spraw dotyczących demografii czy urbanistyki. Najlepszym dowodem na to, Wrocław jest ceniony nie tylko w Polsce, jest to, że w 2016 roku był on Europejską Stolicą Kultury. A kultura nie jest bynajmniej jedynym atutem, jaki Wrocław ma do zaoferowania, swoim obecnym i przyszłym mieszkańcom. Powodów, aby zamieszkać we Wrocławiu jest mnóstwo.

Wrocław – miasto przyszłości

Problem wyludniania się Polski jest generalnie dobrze wszystkim znany. Siłą rzeczy, spada też populacja poszczególnych miast. Ale Wrocław należy do jednych z niewielu wyjątków, czyli miast, gdzie w najbliższych kilkudziesięciu latach nie tylko nie ubędzie ludności, ale przybędzie. Poza stolicą Dolnego Śląska stanie się tak w nielicznych miastach, między innymi w Warszawie i Krakowie. Większość polskich miast, nawet tych dużych, zanotuje zmniejszenie liczby mieszkańców. Dobre perspektywy na przyszłość to również magnes dla osób chcących we Wrocławiu zamieszkać.

Rosnąca liczba mieszkańców to efekt systematycznego napływu ludności do tego miasta. Najczęściej przybywają oni tam w poszukiwaniu pracy. W ostatnich latach we Wrocławiu i okolicy ulokowało się wiele inwestycji i tym samym pojawiło się mnóstwo miejsc pracy i to jest jednym z zasadniczych powodów, dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu, a nie gdzie indziej. Mało tego, wiele z tych inwestycji to miejsca, gdzie oferowane są wysokie zarobki, co przekłada się automatycznie na jakość życia.

Skutkiem rosnącej populacji jest rozwój urbanistyczny. Po Wrocławiu już nie widać, że dwadzieścia lat temu nawiedziła je ogromna powódź, która spustoszyła znaczną jego część. To, co zostało zniszczone, jest już odbudowane, a władze miasta przystępują do rewitalizacji coraz to kolejnych obszarów, jak choćby Psie Pole czy Przedmieście Oławskie. Powstaje wiele mieszkań, a wraz z nimi obiektów użyteczności publicznej, punktów usługowych czy miejsc do rekreacji i wypoczynku. Wrocław ma też szczęście do swoich włodarzy, którzy rozsądnie rządzą miastem.

Kulturalna stolica Europy nie tylko przez rok

W 2016 miasto spotkał ogromny zaszczyt bycia Europejską Stolicą Kultury. Przez dwanaście miesięcy w mieście odbyło się mnóstwo wydarzeń nie tylko europejskiego, ale i światowego formatu z różnych dziedzin kultury. Ale oferta kulturalna miasta jest bogata od dawna. To właśnie duża liczba kin, teatrów, galerii jest dla wielu osób głównym argumentem decydujących o tym, dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu. Każdego dnia, o każdej porze roku coś dla siebie znajdą miłośnicy każdej z muz.

wrocławskie skrzaty
Skrzaty są elementem przewodnim urbanistyki wrocławskiej. Na każdym kroku można znaleźć zabawne i ciekawie usytuowane ich figury różnej wielkości.

Poza stałą ofertą odbywa się wiele imprez cyklicznych. Jest ich tak dużo, że trudno byłoby je tutaj wszystkie wymienić, ale do najważniejszych należą m.in. festiwal T- Mobile Nowe Horyzonty, World Music Days, Avant Art Festival czy Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Można być pewnym, że Wrocław w przyszłości będzie gospodarzem jeszcze niejednej imprezy kulturalnej wielkiego formatu.

Wiele dobrego miastu dało też bycie gospodarzem Euro 2012. Choć była to impreza sportowa to również przyczyniła się do popularyzacji Wrocławia w kraju i za granicą. Zresztą, Wrocław posiada obecnie dużo więcej nowoczesnych obiektów sportowych, niż sam stadion piłkarski. To przyciąga osoby, które pasjonują się sportem i lubią go oglądać w komfortowych warunkach i na wysokim poziomie, jak i tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i rozmaite dyscypliny uprawiają.

Tygiel kulturowy, społeczny i architektoniczny

Wrocław, dziś i przed wiekami należący do Polski, przez wiele lat znajdował się pod panowaniem niemieckim. Poskutkowało to tym, że dziś stolica Dolnego Śląska jest nie tylko jednym z najludniejszych miast kraju, ale też jednym z najbardziej zróżnicowanych pod wieloma względami. Miasto jest bardzo dobrze rozplanowane urbanistycznie, a przy tym bogate architektonicznie. To sprawia, że jest nie tylko atrakcyjne dla turystów, ale przede wszystkim wygodne i komfortowe do codziennego życia dla jego mieszkańców.

Popularność Wrocławia jako miasta przyjaznego i otwartego na przybyszów powoduje, że jest ono miejscem docelowym dla wielu osób, w tym także obcokrajowców. Ten argument wraz z dużą ofertą zatrudnienia jest dla wielu osób decydującym powodem, dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu czy jego najbliższym sąsiedztwie. Do miasta przybywa wielu studentów, którzy wybierają je ze względu na dobrą ofertę edukacyjną, rozrywkową i kulturalną, a po skończeniu studiów już zostaje. To właśnie absolwenci uczelni wyższych w znacznej mierze decydują o tym, że Wrocławiowi przybywa mieszkańców.

Z racji różnorodności Wrocław jest też popularny wśród obcokrajowców. Jest to w znacznej mierze spowodowane tym, że jest położony blisko granic z Niemcami oraz Czechami. Jednak nie tylko mieszkańcy tych krajów Wrocław odwiedzają czy zamieszkują w nim. W stolicy Dolnego Śląska przebywają czasowo lub na stałe mieszkańcy wielu krajów, w tym także pozaeuropejskich. Poza Warszawą i Krakowem, to właśnie Wrocław jest największym tyglem społecznym spośród miast Polski.

Coś dla mieszkańca i dla turysty

Bogata oferta kulturalna, ciekawa architektura oraz wiele wydarzeń z różnych dziedzin również powodują, że Wrocław jest wybierany przez wielu Polaków jako miejsce do zamieszkania. Wrocław jest miastem, które prawie wcale nie śpi. Tamtejsze stare miasto z rynkiem, wyspy na Odrze czy bulwary nadodrzańskie to miejsca, gdzie ludzie bawią się niemal do białego rana, niezależnie od pory roku. O każdej porze dnia i nocy można się spotkać z przyjaciółmi, dobrze bawić, a przy tym równie dobrze zjeść. Jest to miasto wręcz stworzone dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez zabawy na mieście.

panorama części przemysłowej wrocławia
Stolica dolnego Śląska to również bardzo dobrze rozwinięta strefa przemysłowa i magazynowa. Oferta magazynów do wynajęcia na terenie Wrocławia obfituje w wiele nowoczesnych obiektów, które przeważnie zlokalizowane są w okolicach rzeki Odry i urokliwie położonych mostów.

Te same argumenty przemawiają również do turystów. Wrocław jest miastem, gdzie zabytków jest bez liku, zarówno starych, jak i bardziej współczesnych. Uliczki starego miasta to miejsca, gdzie bez problemu można poczuć powiew historii, a przy tym nie brakuje atrakcji, które są nowe. Wystarczy tu wspomnieć choćby słynne figurki krasnali, których na dodatek przybywa. Duża liczba turystów oznacza też to, że zostawiają oni w mieście swoje pieniądze, a to wpływa na dodatkowe zwiększenie liczby miejsc pracy, wyższe zarobki oraz wpływy do kasy miejskiej.

Wrocław jest miastem pięknym nie tylko samym w sobie, ale również atrakcyjnie położonym, z którego jest już tylko o rzut beretem do wielu atrakcji turystycznych, a to też sprawia, dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu. Gdy już pozna się całe miasto, można spędzać czas w jego pięknych bliższych i dalszych okolicach.

Szczególnie wiele jest gór: Sudety, Karkonosze, Góry Stołowe czy Góry Sowie, które oferują mnóstwo szlaków. Nadają się one na aktywny wypoczynek o każdej porze roku, kusząc narciarzy, piechurów, rowerzystów czy wspinaczy. Tereny Dolnego Śląska to również wiele zabytków architektury, w tym szczególnie zamków. A komu mało lokalnych atrakcji, zawsze może bez problemu wyskoczyć do naszych zachodnich lub południowych sąsiadów. Wrocław posiada własne lotnisko i jest dobrze skomunikowany drogowo oraz kolejowo.

Wrocław – miasto z pomysłem na siebie

Wspominano już, że powodzenie Wrocławia jest w dużej mierze spowodowane dobrym zarządzaniem. Władze miasta dbają o to, aby Wrocław był postrzegany jako miasto nowoczesne, otwarte na nowych mieszkańców, turystów czy biznes. Jest to miejsce, gdzie dobrze czuje się człowiek, ale gdzie dba się także o przyrodę. Jest to więc miasto zielone pozbawione problemów urbanistycznych, z jakimi borykają się inne polskie metropolie, jak choćby Kraków czy stolica. Dobra strategia rozwoju przyciąga zarówno ludzi, którzy chcą spędzić tam resztę życia, jak i tych, którzy chcą zamieszkać tam na pewien okres. To również miasto przyjazne biznesowi, a cała otoczka przyciąga także ludzi skłonnych zainwestować tam kapitał.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *