meble poukładane na regałach w magazynie

Lato nieuchronnie zmierza ku końcowi. Choć jeszcze możemy cieszyć się całkiem wysokimi temperaturami, to wkrótce nadejdzie jesień, kiedy już więcej czasu wolnego spędzać będziemy w domach, niż na zewnątrz. A że wiele osób na okres lata kupuje meble ogrodowe, to z dnia na dzień będą one coraz mniej używane aż nadejdzie zima i nie będzie się z nich korzystać w ogóle. Choć teoretycznie prawie każde meble można zostawić na powietrzu na okres zimowy, to aby zachować je jak najdłużej w jak najlepszym stanie, lepiej schować je do zamkniętego pomieszczenia.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Meble ogrodowe kupuje się nie tylko do ogrodów, na co wskazywałaby nazwa. W blokach są coraz większe tarasy i tam również często się sprawdzają. Poza tym meble takie stanowią wyposażenie letnich ogródków w pubach, restauracjach czy kawiarniach. W części ww. miejsc meble będzie można zostawić na zimę na miejscu, w innych będzie to niemożliwe. Ale, nawet gdy jest to możliwe, nie jest to polecane. Niemal każdy materiał, z jakiego dziś są wykonane meble, w mniejszym lub większym stopniu, niszczą się od wilgoci i niskich temperatur. Dlatego warto dla mebli znaleźć jakieś ustronne miejsce, jeśli nie zamknięte, to przynajmniej zadaszone. Nie dysponując własną przestrzenią, można poszukać pomieszczeń na wynajem, na przykład magazynów. Odpowiednie przechowywanie mebli ogrodowych nie tylko sprawi, że dłużej zachowują one swój wygląd, ale także uniknie się ich zniszczenia. W wielu przypadkach bowiem jedna zima może doprowadzić do całkowitego zniszczenia niezabezpieczonych mebli, szczególnie wykonanych z naturalnych materiałów.

Drewno rattan, wiklina – jak zakonserwować meble z naturalnych materiałów?

Meble ogrodowe możemy podzielić z grubsza na te wykonane z naturalnych surowców oraz ze sztucznych. Oczywiście, wszelkiego rodzaju poduszki, poduchy i wyściółki w każdym przypadku należy schować do suchego pomieszczenia. Gdy są brudne warto je przedtem wyprać. W przypadku mebli z drewna i innych materiałów pochodzenia roślinnego należy zwrócić szczególną uwagę na warunki ich przechowywania. Przede wszystkim musi to być miejsce suche. Wilgoć może doprowadzić do przebarwień, pleśni, gnicia czy odkształceń. Dlatego dla takich przedmiotów najlepsze będzie pomieszczenie zamknięte. Należy unikać też okrywania tego typu mebli folią, pod którą może gromadzić się właśnie wilgoć.

Przechowywanie mebli z technorattanu, tworzyw sztucznych i metali

W przypadku tego typu mebli jest o tyle lepiej, że są to materiały o wiele bardziej odporne na niskie temperatury i wodę. W wielu przypadkach może wystarczyć chroniąca przed deszczem wiata. Dlatego wiele osób zostawia takie meble w altankach ogrodowych i pergolach. Niemniej jednak, miejsce zamknięte i bardziej suche będzie zdecydowanie lepsze. Tworzywa sztuczne ulegają bowiem stopniowemu niszczeniu, a stal może rdzewieć. Bardziej odporne materiały to aluminium, stal nierdzewna i stal malowana proszkowo – one będą bardziej odporne na wodę i mróz.

Przechowywanie mebli w magazynie i innych pomieszczeniach na wynajem

Problemem dla wielu osób oraz firm usługowych korzystających z mebli ogrodowych jest brak odpowiedniego miejsca na ich zimowe przechowanie. Nie każdy dysponuje bowiem wystarczającą ilością wolnej przestrzeni, ostatnio pisaliśmy na temat problemu związanego z przechowaniem mebli w czasie wykonywania remontu w domu/mieszkaniu. W takich sytuacjach przechowanie mebli i innego wyposażenia, jak parasole czy ogrodzenia, staje się problemem. W takiej sytuacji warto poszukać w okolicy firm oferujących przechowywanie mebli w magazynie lub innych pomieszczeniach zamkniętych. Najłatwiej o takie usługi w tych miastach, a pomieszczenia takie nadają się oczywiście do schowania wielu innych rzeczy poza meblami ogrodowymi.

Koszt wynajmu nie należy do dużych wydatków, a już uniknięcie zniszczenie choćby jednego sprzętu może okazać się bardziej kosztowne. Miejsca takie nadają się idealnie na przechowywanie mebli z technorattanu, wikliny czy drewna, które są szczególnie wrażliwe na niekorzystne czynniki wewnętrzne. W takich miejscach można śmiało zostawić również poduchy i inne wyściółki. Magazyny na wynajem to pomieszczenia suche, często ogrzewane, wyposażone w energię elektryczną. Klucz do nich posiada tylko wynajmujący, a zawartość można ubezpieczyć.

Odpowiednie przygotowanie mebli na zimę i do kolejnego sezonu

Niezależnie od miejsca przechowywania, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę. Z mebli metalowych usnąć ślady rdzy, z drewnianych wykwity pleśni, a uszkodzone miejsca zamalować odpowiednią farbą lub lakierem. Wiosną znów należy meble odkładnie obejrzeć i ewentualne uszkodzenie lub przebarwienia usunąć, a w razie potrzeby pokryć odpowiednią warstwą ochronną.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *